Gospodarka i rynek

 
 

Misja gospodarcza

25 kwietnia br. upływa termin przyjmowania zgłoszeń od firm z branży morskiej do udziału w misji gospodarczej do Chin. Misja odbędzie się w dniach 5-12 czerwca br. w ramach udziału Polski w Wystawie Światowej EXPO 2010 w Szanghaju. Wyjazd organizowany jest przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości we współpracy z Wydziałem Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Szanghaju. Misja ma na celu promocję polskiego przemysłu morskiego w Chinach, a także pomoc polskim przedsiębiorcom w nawiązaniu kontaktów w tym kraju. Wydarzenie zostało objete honorowym patronatem Ministerstwa Infrastruktury.

W programie wystawy znajdą się spotkania matchmakingowe, w trakcie których polscy uczestnicy zaprezentują chińskim partnerom oferty własnych firm oraz charakterystyki rodzimej branży morskiej. Podczas spotkań każdy z nich będzie miał okazję do rozmowy z co najmniej trzema chińskimi przedsiębiorcami. Rekrutacją firm chińskich na spotkania zajmuje się izba gospodarcza China Commission for the Promotion of International Trade. Misja odwiedzi między innymi Szanghaj, miasto należące do głównych ośrodków gospodarczych południowych Chin, posiadające jeden z największych portów morskich na świecie. Uczestnikom zostanie także udostępnione stoisko polskie na targach logistycznych Transport & Logistics China, zorganizowane przez Wydział Promocji Handlu i Inwestycji w Szanghaju.

W trakcie wyjazdu odbędą się również spotkania z chińskimi przedstawicielami izb gospodarczych i stowarzyszeń zajmujących się produkcją, importem, handlem międzynarodowym w branży morskiej. Uczestnicy ponoszą koszty związane z podróżą i pobytem na miejscu, do których należą: koszt biletu lotniczego, hotel (w wysokości ok. 120 USD). Podczas wyjazdu uczestnicy mogą liczyć na wsparcie organizacyjne ze strony PARP, a także Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Konsulatu RP w Szanghaju. Szanghaj jest największym ośrodkiem przemysłowym Chin. Wyrazem jego wysokich ambicji jest między innymi organizacja Wystawy Światowej EXPO 2010, na której spodziewanych jest nawet 70 mln gości. W ostatnich latach miasto stało się centrum obsługi chińskiego handlu i siedzibą korporacji międzynarodowych, nadzorujących działalność gospodarczą w całej delcie rzeki Jangcy. Głównymi gałęziami przemysłu prowincji Szanghaj są petrochemia, przemysł portowy, turystyka i jubilerstwo. Prowincja ta znana jest ze sprzyjającego klimatu gospodarczego, cieszącego się poparciem władz lokalnych, jak również z wieloletniej tradycji współpracy międzynarodowej. Wśród chińskich miast Szanghaj jest drugim po Pekinie najważniejszym ośrodkiem polskich kontaktów handlowych.

Polska jest największym partnerem gospodarczym Chin w Europie Centralnej. Znaczący wpływ na wzrost zainteresowania Polską miało jej wejście do Unii Europejskiej, w wyniku którego polskie wyroby zaczęły być uważane za produkty o wysokiej, europejskiej jakości, lecz tańsze niż ich odpowiedniki z Europy Zachodniej.

 

Zarejestruj się i dodaj swój artykuł

    Tagi: , , ,


 


Zobacz także:

Dodaj komentarz